PODPORA VÝSLEDKŮM VEŘEJNÉ SOUTĚŽE NA VIZUÁLNÍ STYL UNIVERZITY PALACKÉHO

Publikoval dne 30. 6. 2008, 16:58 v kategorii Aktuality, Tiskové zprávy

Unie grafického designu vyjadřuje svou podporu výsledkům veřejné soutěže na nový vizuální styl Univerzity Palackého v Olomouci vypsané rektorem prof. RNDr. Lubomírem Dvořákem, CSc. Podporuje tímto rozhodnutí odborné komise a rektora, kteří prohlásili za vítěze soutěže MgA. Věru Marešovou.

Podpora Unie grafického designu je založena zejména na těchto faktech:

1. Jedná se o kvalitně vypsanou veřejnou soutěž s porotou složenou vyváženě z odborníků i zástupců univerzity.

2. Průběh soutěže byl transparentní a nezadal příčiny k pochybám o jeho regulérnosti.

3. Vítězná práce je kvalitní, životaschopná a má potenciál výrazně zlepšit úroveň vizuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci.

Přestože v žádném případě neupíráme právo odpůrců vítězného návrhu na výhrady, ty by měly být především věcné a odborně podložené. Sledováním událostí následujících po vyhlášení výsledků však protesty vyznívají většinou jako subjektivní, osobně motivované a sklouzávají na úroveň příliš rozjitřené laické debaty. Proto jsou z našeho pohledu málo přínosné.

Odkazy na prezentaci vítězné práce:

Flashová prezentace (http://www.upol.cz/fileadmin/user_upload/flash/stranka.html)

PDF prezentace ke stažení (http://www.upol.cz/fileadmin/user_upload/JVS/prezentace-znackaUP-m.pdf)

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Komentáře (13)

1. hana, 4. 7. 2008, 11:13

Myslím, že vítězná práce je velmi kvalitní.

2. František Brož, 8. 7. 2008, 22:42

Rozhodně oceňuji celkové spektrum využití logotypu zejména pro ostatní fakulty. Bez tohoto faktu mi přišlo logo trochu prvoplánovité, takhle však dostává myšlence zastřešení jednotlivých fakult. Pěkné

3. vk, 15. 7. 2008, 10:51

Nechci polemizovat s důvody podpory výsledků soutěže, i když mně osobně se nové logo moc nelíbí, ale to je moje subjektivní hledisko. To, že jsou spory o vizuální styl poněkud emotivní a subjektivní mi ale přijde zcela pochopitelné. A osobní motivace podle mě stály už za samotným vypsáním soutěže.
Jedním z objektivních argumentů je sjednocení vizuálního stylu UP a zlepšení vizuální komunikace. Kdo ale tuhle problematiku na UP sleduje už delší dobu, ví že UP měla jasně definovaný vizuální styl i s původním logem, včetně relativně kompletního grafického manuálu. Jenom se jím prakticky nikdo neřídil a postupně upadal v zapomnění a to i „oficiálně“. Představa, že s novým logem a návrhem vizuálního stylu se to zásadně změní mi přijde naivní.

4. antiwar, 15. 7. 2008, 11:34

Toto logo je dobré pro firmu nebo nějakou akci (festival atd…), ale pro univerzitu se nehodí. Slečna Marešová při návrhu zohlednila spoustu aspektů, ale zapomněla na jeden zcela zásadní, a to na lidi pro které je logo určeno. Pro „konzervativní“ (spíše zkostnatělou) Olomouc a v tomto pohledu ještě extrémnější místní akademickou obec.
Každy „z venku“ kdo viděl použití tohoto loga, tak se smál…opakuji smál! To si taková instituce nezaslouží.
A složení komise bylo sice odborné a pár „papalášů,“ ale z běžných uživatelů loga nikdo. Žádný student nebo podobě. To je velká chyba. Ikdyž jinak byla soutěž realizována nezvykle kvalitně, téměř až vzorově.

5. thomas, 16. 7. 2008, 14:49

Jednoduste a strucne, nelibi. Osobne mam-li byt uprimny, kdyz na mne logo napoprve vyskocilo, myslim jsem si ze je to sranda. Na to abych pochopil, oc vlastne jde jsem musel shlednout cely ten flash, myslenka asi dobra, lec ztvarneni kostnate a kostrbate. Zadani a vyberove rizeni mozna mohlo byt vzorove, vysledek vsak opravdu neni ani hezky, ani jednoduchy, ani prakticky. Urcite se rad podivam, jak bude s timto „prvkem“ „prvky“ pracovano v budoucnu, ovsem cekam, ze to bude prace, ktera asi radost nikomu neprinese. S pozdravem Tomas

6. adéla, 23. 7. 2008, 22:56

S novým logem se postupně smiřuji. Prezentace je v lecčem přesvědčivá, ale tu běžný člověk neuvidí a setká se jen s barevným monstrem připomínajícím symbol továrny se záhadným zaměřením. Vítězné logo jsem ukázala i kamarádům z Německa a ti byli, stejně jako zprvu já, naprosto zděšeni. Nakonec se však s logem všichni spřátelíme (co nám zbyde), zvyknem si na něj a snad se nám i začne líbit.

7. Corcaigh39, 28. 7. 2008, 12:13

Chápu, že logo může být kvalitně zpracované, ale dle mého názoru je naprosto nevhodné pro druhou nejstarší univerzitu v ČR!! Jsem studentem Univerzity Palackého a nelíbí se mi, že bych studoval na Univerzitě, jejímuž logu by se všichni posmívali – jak se děje již teď!! Prosím, ještě mám jeden dotaz na nějakého designéra – jak je možné, že každý designér, se kterým se mluvil mi řekně, že při tvorbě se vždycky vychází z loga staršího, aby to mělo nějakou kontinuitu a v tomto případě to tak není?? Navíc když jde o Univerzitu s tak dlouhou tradicí?? Myslím, že by se na to mělo myslet!! Dle mého názoru (a troufnu si říct, že dle názoru naprosté většiny studentů UP) se toto logo pro naši Univerzitu nehodí!!

8. Martin Pecina, 29. 7. 2008, 00:44

Adélo, zmíněná prezentace má za úkol ukázat různé aplikace, se kterými se běžný člověk/student bude setkávat. Až na výjimky je logo univerzity vždy součástí nějaké konkrétní aplikace: ať už je to hlavičkový papír, obálka, skripta či orientační systém. To je jeho hlavní smysl a účel, ne samotný „obrázek“.

Pane Corcaigh39: docela vážně mě zajímá, z jakého důvodu se logu „všichni“ posmívají… třeba mi to osvětlíte. V praxi ani osobním životě jsem se dosud nesetkal s výsměchem značce, která neobsahuje nějaký roztomilý dvojsmysl nebo (třeba i nechtěnou) vulgaritu nebo trapnost. Nevím také, s jakými designéry jste mluvil, ale troufám si tvrdit, že se ve svém přesvědčení hluboce mýlí. Nové logo rozhodně nemusí vycházet z loga staršího (zvláště když se kupříkladu jedná o nepovedenou parodii na heraldický znak). Princip, který popisujete, představuje možné řešení, nikoliv však jediné možné. Kdyby na vizuální kontinuitě, jak o ní hovoříte, zadavatel trval, nebyl by nejmenší problém do zadání takový požadavek vložit. To, že tak neudělal, je neklamné znamení skutečnosti, že chce k vizuálnímu stylu vystupovat nově, takzvaně z gruntu.

9. Vaníček, 11. 9. 2008, 07:38

Olomoucí jsem jednou projížděl, tamní poměry neznám, ale logo se mi líbí i tak. Je z něj cítit dynamika a vitalita. To jsou slova, která si asi každý nespojí s univerzitou, ale třeba to jednou přijde i k nám do ČR. Každopadně se to dost liší od log jiných českých univerzit, ze kterých páchne staletá zatuchlina (případně budovatelská staroba), a to je dobře.

10. xichtoxicht, 26. 9. 2008, 17:08

O tom jak soutěž probíhala, nemám žádné bližší informace, nemohu ji tudíž zpochybňovat. Ale s výsledným logem spokojená nejsem, je v něm na logo příliš mnoho barev, je špatně zapamatovatelné a nicneříkající. A zapamatovatelnost, to je u loga to nejdůležitější. Aby jste si i po letmém pohledu na něj okamžitě vzpoměli na instituci kterou prezentuje. Je mi jedno, jak to tvůrce okecá, oni si k tomu vždycky dovedou vymyslet dlouhosáhlé povídačky z čeho vycházeli. Nelíbí se mi to jak jako logo pro UP, tak jako logo obecně. Snad bych to překousla u nějaké chemičky, kde by to znázorňovalo krystal/molekulu nebo stavbu látky.

11. Petr, 30. 9. 2008, 14:40

V diskuzích podobného typu třeba na FONTu či v nějakých diskusních fórech pozoruji podobnou manýru jako zde. Ti, kdož kritizují povětšinou jen řeknou, že se jim logo nelíbí. Objektivní důvod (pokud nějaký mají) nechávají utajen. Názor, že UP je „zkostnatělá“ a tudíž by neměla mít nové svěží logo, je trochu mimo mísu…

Jak zde bylo psáno, presentace je proto, aby ukázala, jak se s logem budeme setkávat na veřejnosti. Je dotažená (krom obligátních vizitek, cedulí atd.) i do méně používaných předmětů. A usvědčila mne v tom, že to dělal zkušený člověk, který ví o čem to je a ta práce je na tom vidět.

Trochu škoda (pro mne sobně), že se neprosadila verze se zkratkou UP, jak jsem to někde v minulu měl možnost vidět.

12. Enerccio, 7. 10. 2008, 08:52

Ako student UPOL (prvak) musim povedat ze to nove logo je odporne. Vobec nereprezentuje nasu univerzitu (logo by malo mat aspon inicialky zakomponovane inak nas nijak nereprezentuje) a nema ani hlbsi zmysel. Tliachanie o fakultach je sice pekne ale co ak sa za rok otvori nova fakulta? Potom ju dame kde? Fakulty by nemali byt zobrazene v logu, inak to logo ma trvanlivost maximalne do vzniku novej fakulty. Mne sa stare logo paci, i ked atena by sa tam mohla znovu pridat. Neviem preco novy vyzualni styl potrebuje aj nove logo. Ved predca neide o zmenu stylu, ide o jeho unifikaciu. A to sa da i so starym logom. Zbytocne peniaze

13. Jan Renner, 19. 5. 2013, 17:30

Věta, kterou zavěštil Jan Tipmann po uzavření prvního kola v dubnu 2008 a kterou si budu nafurt pamatovat – „Vizuální styl totiž nikdy nebude fungovat, pokud ho za svůj nepřijme většina zaměstnanců“

Podrobnosti

Vložit komentář


Zobrazit KLASICKOU verzi