SOUTĚŽE NA LOGA JSOU ZMATENÉ: JAK ODMĚŇOVAT VÍTĚZE?

Publikoval dne 23. 10. 2008, 15:20 v kategorii Články, Výběrová řízení

Jako by se v posledních měsících roztrhl pytel se soutěžemi na loga, které vyhlašuje státní správa a samospráva. Nové logo si pořídila ministerstva vnitra, zdravotnictví, životního prostředí i kultury. Nejenže jsou tato nová loga zaváděna bez jakékoliv koncepce a běžný občan podle nich nemůže identifikovat daný subjekt (pro srovnání: v Německu má celá státní správa jednotný vizuální styl), navíc kvůli amatérskému přístupu (zadání, komise...) vítězí v podobných „soutěžích“ nezřídka značky objektivně velmi špatné (město Kopřivnice, Opava, Pražská integrovaná doprava atd.).

Mnohem horší je, že se kvalitní grafici čím dál častěji těchto soutěží odmítají účastnit. Zadání a podmínky soutěží považují za více než podezřelé a vyvolávající oprávněné dohady — jde o formu „odměny“ spřátelené firmě? Tedy o klasický český „tunel“, kde je předem znám vítěz?

Každé ministerstvo, každé město nabízí za své logo naprosto jinou odměnu. Může to být třeba 6 000 Kč jako za logo Svazku obcí Dolní Povltaví letos v únoru — budou grafici příště motivováni odměnou v podobě vstupenky do bazénu nebo čokolády?

Naproti tomu ale stojí třeba značka kandidatury Prahy pro Olympiádu 2016, kde „grafika“ stála tři miliony! Nebo aktuálně vyhlášená soutěž na logo a manuál Obecního domu v Praze v celkové hodnotě zakázky 2,5 milionu Kč. To je víc než stála identita celé Prahy!

Když se odborníci na grafický design snažili v minulosti stanovit nějaké orientační nebo doporučené ceny, vytáhl proti nim Úřad na ochranu hospodářské soutěže a začal prošetřovat, zda se nedopouštějí nějakého „kartelu“. Jak má třeba čerstvý absolvent umělecké školy vědět, o jakou odměnu si za svou práci říct? Neměl by ÚOHS prošetřit spíše soutěže, kde cena mnohonásobně převyšuje zvyklosti v oboru a kde je vůbec celé zadání velmi podivné? A neměl by po úřadech vyžadovat průhledné, cenově srovnatelné a profesionální soutěže?

V současnosti tedy v ČR máme až na pár výjimek (logo českého předsednictví EU 2009) soutěže s odměnou směšně nízkou a vedle toho soutěže nezvykle předražené. Co s tím?

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Komentáře (6)

1. Patrik Dohnal, 7. 2. 2009, 02:44

Dobrý den,
reaguji na vaše prohlášení k soutěžím státní správy a samosprávy. Myslíte-li to s kodexem Unie poctivě, tak by jste dle mého názoru měli pozastavit členství Studiu Najbrt. Neboť právě Studio Najbrt je ten subjekt, který opakovaně ignoruje pravidla obvykle organizovaných soutěží. Příkladem nechť je logo Ostravy, které Studio Najbrt jako přímou zakázku realizovalo. Upozorňuji, že město Ostrava zhruba před dvěma lety uspořádalo veřejnou soutěž na jednotný vizuální styl s cílovou částkou 400.000 Kč. Ve výběrové komisy mimo jiné zasedl i další váš člen pan Tomáš Machek ze StudiaSide2. Za podivných okolností nakonec město Ostrava celou soutěž anulovalo, přestože byl již vybrán vítěz. Jak je tedy možné, že stejný subjekt dva roky poté bez výběrového řízení vyplatí astronomickou částku cca 3.000.000 Kč za stejnou práci ? Je také důléžité upozornit, že město Ostrava je státní subjekt placený z peněz nás všech daňových poplatníků. Rovněž nechápu jak mohlo město Ostrava obejít zákon o veřejných zakázkách, který tuším-li správně ukládá povinost na zakázku nad 1.mil. Kč uspořádat veřejnou soutěž. Podobným způsobem Studio Najbrt získalo rovněž kontrakt na logo ČDCargo. Pokud vím, tak pan Najbrt se soutěží zůčasňuje zásadně jen tehdy, kdy dostane předem zaplacené vysoké skicovné, tudíž ani o původní veřejnou soutěž na logo města Ostravy neprojevil zájem. Dle mého názoru je obvyklé chování pana Najbrta plivnutím do tváře nám i vám všem, kdo se poctivě zůčasňujeme veřejných soutěží. A to soutěží, které přirozeně z povahy věci nejsou dopředu honorované.
Věřím, že jde-li Vám opravdu o dobrou věc, nebude mít na vaše jednání vliv reprezentativnost jména Najbrt mezi vašimi členy a poctivě zvážíte můj příspěvek. Velmi si vážím vaší začínající iniciativy a chce se mi věřit, že Unie přinese zpět do oboru grafického designu nějaká pravidla, která v Čechách zoufale chybějí a nahrávají těm pro něž jsou nefér praktiky normou. Pak se i já rád připojím ke členství v Unii.

Přeji vám hodně úspěchů ve vaší záslužné činosti
M.A. Patrik Dohnal

2. admin, 7. 2. 2009, 12:45

Na vložené téma byla založena diskuse na neveřejném webu. Až dojdeme ke kolektivnímu vyjádření, zveřejníme ho zde.

3. Milan Sládek, 10. 2. 2009, 21:44

Pane Dohnale,
obecně platí, že způsob volby dodavatele je zcela v kompetenci zadavatele. Unie GD netvrdí, že veřejná soutěž je jediným správným a možným způsobem výběru dodavatele v oblasti GD. Pokud se zadavatel na základě referencí rozhodne oslovit přímo jen jedno, dvě nebo třeba tři grafická studia, je to postup, který UGD považuje za zcela rozumný a legitimní, pokud tímto postupem nejsou porušeny zákony.
Stejně tak je právem jakéhokoliv studia, aby se nezúčastňovalo jakýchkoliv soutěží na zakázky. Unie nechce a nemůže žádnému členu diktovat obchodní strategii.
Pokud máte podezření, že v konkrétním případě výběru loga města Ostrava došlo k porušení zákona a pro toto tvrzení máte důkazy, pak se obraťte na příslušné orgány. Unie o ničem takovém indicie nemá a na celém případu neshledává nic, co by zasluhovalo její pozornost.
Máme naopak za to, že jste ve svém příspěvku uvedl podle našich informací několik vyloženě nepravdivých tvrzení, která by mohla být považována za pomluvu a za jejichž zveřejnění byste mohl nést důsledky.
Za UGD Milan Sládek, předseda

4. buřtík, 23. 6. 2009, 21:19

No hezký ktomu dodám jako svůj názor jen jedno:
„držíme všichni pospolu za ruce kolem stolu, nevytáhnem kopýtka, dokud budou plný korýtka“. Na slogan si dávám copyright tak nezneužít:-)

5. Pavel Kraus, 4. 7. 2009, 21:15

…tak na jednu stranu zde v článku pokládáte spousty otázek, které naznačují jak vnímáte celou situaci: např „Čechách zoufale chybějí a nahrávají těm pro něž jsou nefér praktiky normou“… a pak tady odpovíte panu Dohnalovi takovým stylem že se nestačím divit. :( Je to takový krok stranou. ;-)

Pavel Kraus

6. Martin Charvát, 20. 8. 2009, 17:39

Dobrý den,

jsem rád, že Unie s novou tváří přichází i s podněty k zamyšlení, u toho článku jsem zkrátka musel jen souhlasně pokyvovat hlavou. Na nový web má cenu se vracet.

Podrobnosti

Vložit komentář


Zobrazit KLASICKOU verzi