JAK POKRAČUJE ŠETŘENÍ ÚOHS?

Publikoval dne 24. 10. 2008, 19:46 v kategorii Aktuality

Tiskový mluvčí UGD Ondřej Kafka se za časopis Font dotazoval na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jak pokračuje jejich šetření. Přetiskujeme jeho dotaz i odpověď úřadu.

Vážený pane Chalupo,
cca před půl rokem jste v médiích zveřejnil tiskovou zprávu o tom, že ÚOHS podezřívá grafická studia z kartelu, že vydávají ceníky a domlouvají se na cenách…

To je vážné obvinění a dotčené asociace a sdružení grafiků (UGD, TypoDesignClub, AUG) to mohlo poškodit (noví členové se bojí vstoupit a čekají, jak to dopadne, je to de facto „poškození“ dobrého jména grafiků atd.).
Uplynul půlrok a nic se neděje. Grafický časopis Font (potažmo jeho čtenáře) by proto zajímalo, jak šetření pokračuje a zda byste neměli vydat nějaké prohlášení k této věci. Desítky slušných grafických designérů jsou stále tak trochu v nejistotě, co z toho bude (hrozilo se v tisku i milionovými pokutami na příkladech telekomunikačních firem).

Za vaši odpověď a případně za zvážení nějaké tiskové zprávy, která by grafickou obec uklidnila, předem velmi děkuji.

Ondřej Kafka, grafický časopis Font

— — —

Dobrý den!
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže žádnou tiskovou zprávu o tom, že podezřívá grafická studia z kartelu, v minulosti nevydal. V dubnu jsem pouze odpověděl na přímý dotaz redaktora ČTK. Zprávu ČTK pak převzaly i některé další sdělovací prostředky. O kartelové dohodě není v mé odpovědi žádná zmínka. Pouze se tam hovoří o možném porušení zákona. K tomu dodávám, že správní řízení stále probíhají.

Zde je přesné znění mé odpovědi redaktorovi ČTK na jeho dotaz ze dne 3. 4. 2008: „ÚOHS v oblasti grafického designu vede od ledna 2008 celkem tři správní řízení. Jejich účastníky jsou Unie grafického designu, TypoDesignClub a Asociace užité grafiky a grafického designu Praha. Možné porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže ÚOHS spatřuje ve vydávání ceníků a dalších materiálů ovlivňujících chování členů zmíněných sdružení.“

Hezký den přeje
PhDr. Kristián Chalupa, ředitel odboru vnějších vztahů, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Komentáře (4)

1. screw.nail, 13. 1. 2009, 01:57

Jsem opravdu zvědavý jak to celý dopadne, nemate uz nejake dlasi informace?

2. admin, 13. 1. 2009, 10:26

Dne 10. 11. 2008 v 10.00 se v Brně uskutečnila schůzka za účelem nahlédnutí do spisu, který s Unií vede Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Za Unii se zúčasnili Robert Štencl a Martin Pecina, zplnomocnění předsedou Unie Milanem Sládkem. Za Úřad byla přítomná Ing. Ivana Hlucháňová, která vedla zápis a odpovídala na dotazy, a Ing. Radim Slovák.

Spis čítá cca 100 stran a obsahuje soupis všech dokumentů ze strany Úřadu, ze strany Unie a jejích členů. Valnou část tvoří odpovědi členů Unie z jara roku 2008.

Na místě jsme dohodli lhůtu na vyjádření Unie prostřednictvím předsedy. Patrně jediným podstatným trnem v oku je úřadu zmínka o ceníku, která se vyskytovala na webu Unie a také v článcích v tisku (Font, Týden). Neuškodí ve vyjádření zopakovat, že jsme žádný ceník nikdy nevydali a že ani nijak nekontrolujeme a nehodláme kontrolovat ceny svých členů, dokonce ani dodržování Kodexu.

Jedná se o poslední procesní úkon, poté Úřad vydá rozhodnutí.

3. Petr Skala, 11. 3. 2009, 14:40

Je brezen. Porad nic?

4. Jan Tippman, 12. 3. 2009, 19:31

ÚOHS se bohužel stále nevyjádřil.

Podrobnosti

Vložit komentář


Zobrazit KLASICKOU verzi