Publikoval Lumír Kajnar dne 6. 2. 2014, 16:17 v kategorii Soutěže, Výběrová řízení
Redesign identity značky je vážná věc. Stojí moc peněz, pracuje na něm nesčetně lidí, připravuje se celé měsíce a dotkne se všeho, co firma má nebo dělá. Očekávaným výsledkem je zlepšení image v očích majitelů, zákazníků nebo rovnou celé veřejnosti. A tak se změna vizuální identity, případně větší kalibr — rebranding —, stala vítanou PR událostí, při níž se vedle odhalení nového loga natvrdo ocitují hodnoty značky. Mimo tiskovou zprávu je naplňování hodnot komplikovanější, tedy dražší. A pokud nedržíte v ruce silnou nosnou myšlenku, vzletná slova zůstanou uvězněná v powerpointové prezentaci bez odezvy v zákaznických preferencích a prožitcích, čili budoucích příjmech.
Je dobré věnovat se přípravě a provedení redesignu, ale stejně poučné je sledovat jeho dopady na běžný život firmy a vyhodnotit jeho přínos pro značku ze změny chování všech, kteří se značkou nakládají. Této debaty se grafici a agentury nezúčastňují, jsou najímáni na další nápady, případně dodatečné úpravy. V tomto rychloobrátkovém cyklu značka prochází neustálým hledáním jejího grafického vyjádření. A tak ani po letech „šetrného“ utrácení nemáte v ruce žádnou hodnotu.
Když není značka ukotvená mentálně, redesign identity připomíná nákup kreativy v akci. Brand kurátoři a konzultanti používají mnoho nástrojů k nastavení propozice značky, která může účinně pomoci tvůrcům identity. Dívat se na značku přes logo totiž nestačí. Vizuální prvky jsou zkratkou k cílům, které jsou sice okamžitě vidět, ale o skutečném profilu značky nemusí říkat vůbec nic. Zatímco vizuální jazyk stárne rychle, hodnoty a pozice značky se rodí a umírají daleko pomaleji. Každá změna identity je především investicí do myšlení. Nízké ceny grafických služeb umožňují nekonečný přísun vizuálních impulsů, které svádí, maskují a zahlcují. Estetika nenahradí významy.
Způsob práce s designem dokládá mentální vyspělost a není jen estetickou záležitostí. Většina firem stále vnímá design jako projekt fintění konečného vzhledu, přičemž v sobě ukrývá procesní metodu a zdroj inovací. Jestliže se značka definuje jako místo v hlavách lidí, pak by její hodnocení mělo obsahovat i změny chování a jednání majitelů, manažerů, obchodních partnerů a zaměstnanců včetně potenciálních. Je na čase přemýšlet o značce jako o vnitrofiremní službě. Už jen proto, že projevem značky je i chování personálu. V tomto smyslu už logo není razítkem nebo nákladnou dekorací, ale spojujícím prvkem a soustředěným vyjádřením hodnot.
Lumír Kajnar
psáno pro MarketingSalesMedia 5/2014
Pokračování a obrazovou přílohu najdete v článku Co nového o sobě řekly značky v roce 2013
1. Jak to bylo u nás, 6. 2. 2019, 20:29
Změna loga nám pro půjčky pomohla
Když jsme spouštěli ostrý provoz finančního portálu Ammado v České republice, přemýšleli jsme nad změnou loga toho slovenského. Protože finanční portál zabývající se půjčkami vznikl na Slovensku a zákazníci ho znají pod značkou Ammado pôžička, přišlo nám jako dobrý nápad začít svou pouť s novým vizuálním logem.
Portál na půjčky, který miluje barvy
Ano i to bylo naší prioritní volbou. Obrázky se lidem velice líbí a při produktech jako jsou půjčky a úvěry je velmi důležité používat um. Vsadili jsme na modrou barvu a podle toho přizpůsobili celý web.
Logo, které prodává půjčky
Ammado přišlo s jenoduchým řešením loga. Vsadili jsme na písmeno „A“ a tak se stalo logo graficky zajímavé. Můžeme zodpovědně prohlásit, že prodej finančních produktů se zvýšil. Naše půjčka ihned zaznamenala nárůst a přibylo i více půjček online, tedy více konverzí od návštěvníků. Pokud tedy máme poradit čtenářům článku, určitě změna loga může pomoci.